The Beatles

The Beatles

The Beatles – zespół rockowy z Liverpoolu, działający od 1960 (wcześniej jako The Quarrymen od 1956 r.) do 1970 roku.
Formację tworzyli John Lennon, Paul McCartney, George Harrison oraz Ringo Starr. Jeden z najważniejszych zespołów w historii muzyki rockowej, The Beatles zaczęli jako zespół grający głównie rock ’n’ roll.
W miarę rozwoju kariery ich muzyka stała się bardziej zróżnicowana, a na ich albumach pojawiały się utwory gatunków takich jak hard rock, psychodeliczny rock, pop barokowy, blues, heavy metal, a także utwory awangardowe.
Przez prawie całe lata sześćdziesiąte wyznaczali nowe trendy muzyczne, a ich utwory były wzorem dla przyszłych zespołów muzycznych.
Albumy takie jak Rubber Soul, Revolver, Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band, The Beatles i Abbey Road powszechnie były i są uznawane za wyprzedzające swoją erę arcydzieła muzyki rockowej.
The Beatles zapoczątkowali i pozostawali nieodłączną częścią muzycznej „inwazji brytyjskiej” na świat, a szczególnie na Amerykę, która pozostawała do tego czasu stosunkowo zamknięta na obce zespoły.
W historii amerykańskiego rynku fonograficznego nikt nie sprzedał więcej płyt niż The Beatles.

Beatlesi byli pod wieloma względami zespołem wyjątkowym. Nikt inny nie doczekał się tylu analiz, czasem tak dogłębnych, że sami zainteresowani przyznawali że ich nie rozumieli. Ich spuścizna pozostaje inspiracją dla innych muzyków.
Mimo że nie byli wirtuozami i nie znali notacji muzycznej, potrafili pogodzić sukces na polu kultury elitarnej z sukcesem na polu kultury masowej. Do The Beatles należy najwięcej muzycznych odkryć oraz rekordów.
Zdobyli parę prestiżowych nagród Grammy oraz Oscara za film Let It Be. Koncertowali w Europie, Ameryce, Azji, Australii. Magazyn Rolling Stone umieścił na 1 miejscu, na swojej liście pięciuset najlepszych albumów, płytę Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band.
W pierwszej dziesiątce znalazły się jeszcze 3 albumy zespołu. W 1988 roku grupa The Beatles została wprowadzona do Rock and Roll Hall of Fame.
4 marca 1996 roku wraz z projektem kompilacyjnym Anthology, światło dzienne ujrzał ostatni nowy materiał The Beatles – kompozycja „Real Love”.
Szacuje się, że pod koniec lat 90. sprzedana została miliardowa płyta Beatlesów.
(wikipedia.pl)

Płyty powiązane z wykonawcą:

Rozumiem Używamy plików cookies m.in. w celu świadczenia usług, reklamy i statystyk.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.