Zapraszamy do nowego sklepu Rockers.pl

Daft Punk

Daft Punk

Daft Punk – francuski duet muzyczny, pochodzący z Paryża, tworzący muzykę elektroniczną na pograniczu gatunku house. Tworzą go: Guy-Manuel de Homem-Christo i Thomas Bangalter. Charakterystyczną cechą muzyków jest ukrywanie swoich twarzy pod kaskami, co nadaje członkom zespołu oryginalny wygląd.

Thomas Bangalter i Guy-Manuel de Homem-Christo wraz z Laurent Brancowitzem utworzyli zespół Darlin'. Jeden z krytyków muzycznych brytyjskiego czasopisma Melody Maker określił pierwsze dokonania tego zespołu jako "banda głupich gnojków" ("a bunch of daft punk"). Po rozwiązaniu zespołu Brancowitz wstąpił do Phoenix a dwaj pozostali członkowie założyli Daft Punk, którego nazwa zainspirowana była wcześniejszymi słowami krytyki. Niekiedy nazwa jest też rozbudowywana do "Dogs, Androids, Firemen and Tomatoes" ("Psy, Androidy, Strażacy i Pomidory"), co jest tytułem ich pierwszego filmu.

W 1993 roku Daft Punk wysłali swoje demo do szkockiej wytwórni Soma Quality Recordings, która następnie w 1994 wydała pierwszy singel duetu, zatytułowany The New Wave[, zawierający 4 kompozycje, z których jedna, Alive (New Wave Final Mix), w zmienionej wersji trafiła na debiutancki album Homework. Samo nagranie The New Wave jest wersją demo utworu Alive.

W 1995 został wydany singiel Da Funk, który został sprzedany w nakładzie 2 tysięcy kopii. Tym samym nagranie to stało się pierwszym singlem zespołu, który odniósł sukces komercyjny. Dwa lata później, po podpisaniu kontraktu z Virgin Records, ukazał się debiutancki album zespołu – Homework. Został on nabyty przez ponad 2 miliony ludzi, a paryscy producenci stali się czołowym zespołem francuskiej sceny house. Z teledysków do singli z tego albumu powstał film D.A.F.T. – A Story About Dogs, Androids, Firemen and Tomatoes.

13 marca 2001 powstał album Discovery. W tym samym roku został wydany Alive 1997 – 45-minutowy zapis z koncertu w Birmingham. 1 grudnia 2003 światło dzienne ujrzał Daft Club – wydawnictwo zawierające remiksy utworów z Discovery + dodatkową kompozycję pt. Ouverture. W grudniu 2003 ukazało się DVD Interstella 5555: The 5tory of the 5ecret 5tar 5ystem. Do współpracy zaprosili japońską legendę anime, Leiji`ego Matsumoto, który stworzył pełnometrażowy film ilustrujący muzykę z albumu Discovery. W 2005 wydano album Human After All, który zadebiutował na 1. miejscu Billboard Electronic Albums. W 2006 roku Busta Rhymes umieścił na swojej płycie "The Big Bang" cover utworu "Technologic" – "Touch It", który promował wydawnictwo.

3 kwietnia 2006 wydana została Musique Vol.1 – kompilacja największych przebojów Daft Punk wraz z remiksami. 9 września 2006 wystąpili w Warszawie na Summer Of Music Festival. 11 września 2007 wyszedł album Kanye Westa Graduation, z którego singiel Stronger wykorzystuje sampel z "Harder, Better, Faster, Stronger" Daft Punk. 19 listopada 2007 roku ukazał się album Alive 2007 (nawiązanie do Alive 1997), na którym znajduje się zapis koncertu z Paryża .

4 marca 2009 ogłoszono, że grupa ma skomponować ścieżkę dźwiękową do filmu Tron: Dziedzictwo. Duet stworzył 24 utwory na potrzeby produkcji, z czego dwa ukazały się w wydaniu bonusowym w iTunes. Ścieżka dźwiękowa została wydana 6 grudnia 2010 roku przez Walt Disney Records.

Na początku roku 2013 muzycy podpisali kontrakt z Columbia Records. Współpraca ta zaowocowała albumem studyjnym Random Access Memories wydanym 17 maja 2013 roku. W sesji nagraniowej udział brali Nile Rodgers - frontman grupy Chic, Pharrell Williams, Chilly Gonzales i Giorgio Moroder.
(Wikipedia.pl)
 

Płyty powiązane z wykonawcą:

Rozumiem Używamy plików cookies m.in. w celu świadczenia usług, reklamy i statystyk.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.